Kada dodje sezona gripa i imunitet krene da silaznom putanjom nepohodno je da unosimo namirnice koje će pomoći u njegovom jačanju i održavanju. Dešava se da namirnice koje su bogate vitaminima i mineralima čak ni mi odrasli baš i ne volimo, moramo kalkulisati kada ćemo konzumirati (npr. beli luk) ili jednostavno ne možemo da stignemo sve da ih unesemo u organizam na dnevnom nivou. Zamislite tek kako je deci koja ne vole voće ili povrće koje treba unositi…

Razgovarali smo sa Ivanom, mamom dvoje dece vrtićkog uzrasta i pitali smo je:

Da li Vaša deca vole da jedu voće i povrće koje je bogato vitaminima?

Ivana – „Iskreno jako mi je teško da ih nateram da pojedu brokoli, prokelj ili nešto tog tipa. Čak ni ja nisam preveliki ljubitelj istog pa ne mogu baš da insistiram da oni jedu u nekoj većoj meri. Imam drugarice čija deca neće da jedu ni salatu, a kamoli ovako nešto… Što se tiče voća tu ne prave problem ali i dalje najviše vole jabuke i banane kao i većina dece iako smatram da to možda i nije dovoljno.“

Da li onda koristitre neke suplmente kojima dajete podršku imunitetu?

Ivana – „Ne. Ne koristimo suplemente ako nije neophodno. Iskreno smatram da pomažu dok se koriste a kako mora da se pravi pauza, stvara se bumerang efekat kada dolazi do pada imuniteta do neke mere što je opet pogodno za viruse i bakterije. Nisam protiv ali mislim da je priroda najbolji lek za imunitet. Ja sam nasšla super rešenje i mojim klincima pravim vitaminske gumene bombonice. Tačnije, pravimo ih zajedno jer vole da mi pomažu u kuhinji. Recept je jednostavan a pošto koristimosilikonske modle oblik bombona je u njihovom stilu što dodatno doprinosi uživanju u ovoj imuno poslstici, plus recept je jednostavan. Mame, razumećete me.“

Ivana je sa nama podelila i recept za vitaminske gumene bombone. Za pravljenje ovih bombona potrebno je sledeće:

  • silikonska modla sa manjim oblicima
  • 1,5 čaša soka od pomorandže i klementina (možete koristiti i samo jednu voćku ili kombinovati, izbor je vaš)
  • 4 supene kašike želatina
  • 2-4 supene kašike meda ili javorovog sirupa (broj kašika zavisi odukusa)
  • 1/2 kafene kašičice ekstakta vanile
  • 1 supena kašika vitamina C u prahu ili sok od jednog limuna

Priprema: U manju šerpicu sipajte iscedjeni sok i preko njega želatin koji ćete ostviti da upije 10-ak minuta. Kada želatin nabubri izmešajte da se sjedini. Na tihoj vatri pustite da se tečnost zagreje ali nikako da proključa. Da bi se sav želatin rastvorio potrebno je 3-5 minuta, znaćete kda vidite da je tečnost opet glatka i retka. Kada se želatin otopio možete dodati med, ekstarkt vanile i vitamin C u prahu. Kada se sve dobro sjedini sipate u modle i staite u frižider da se ohladi na 2-3 sata. Kada se ohladi možete izvaditi iz modli. Količina bombona zavisi od veličine modli. u frižideru mogu da se čuvaju i do 3 nedelje (klinci, a i odrasli, ih obožavaju pa nikad ne potraju toliko dugo). *Ukoliko koristite svež limunov sok umesto vitamina C u prahu, dodajte ga odmah na početku u sok od cedjenje narandže i mandarine.