Dolazak deteta na svet, zasigurno je najlepša stvar koju roditelji mogu da dožive. Nakon rodjenja roditelji uživaju samo u pogledu na dete, a onda i u njenom osmehu, prvom okretu, dodiru i prvim rečima.
Tokom odrastanja dete prolazi koroz različite faze razvoja i svaka faza ima svoj redosled, prvo uči da sedi tek onda da hoda itd. Isto se dešava i sa govor. Roditelji nestrpljvo isčekuju da njihovo dete progovi i nema lepšeg osećaja od onog kada čuju prve reči svog deteta. Ali dok ne dodje do prve reči dete mora da prodje kroz nekolik faza koje su kod svih ustaljene istim redosledom dok vreme može da varira.
„Imam troje dece i sećam se da sam svaku prvu reč doživljava se velikim ushićenjem!“-Milica
Već prvim plačom dete komunicira sa okolinom i na taj način počinje da se odvija počinje faza razvoja govornih spoobnosti. Prva faza kroz koju prolazi jeste gukanje, nakon toga sledi brbljanje u kombinaciji najčešće dva glasa: ba, ga, da… dešava oko šestog meseca. Takodje u ovom periodu deca počinju da primećuje razliku u majčinom tonu.
Nakon šestog meseca iz faze brbljanja dete prelzi u fazu čavrljnja gde dete povezuje sve više kombinacija glasova i slogova. Razume i povezuje govorne iskaze iz svakodnevnog života, odnosno kada ga pitate na primer gde su vrata dete okreće glavu prema vratima. Dalje se nastavljaju faze dijaloga u kojima dete ponavlja poznate slogove, shvata šaputanje, sve više imitira zvuke. Ako dete prodje kroz sve faze prve reči mogu da se očekuju oko prve godine, kada počinje svesno da upotrebljava reč povezanu sa trenutnom situacijom , na primer reč mama da svesno povezuje sa njenom pojavom.
„Najlepši trenutak u mom životu bio je kada mi je sin rekao tata.“ – Goran
Tokom druge godine dete prepoznaje imenovane predmete, razume jednostavne naloge i daje odgovore od dve reči. U ovom periodu proširuje rečnik, sluša kratke priče i pesmice, postavlja pitanja – sta i gde.
Do treće godine života dete razume i imenuje predmete, rečnik je u ovom periodu proširen na oko trista reči. Dete ume da saopšti svoje želje, da odgovori na jednostavna pitanja kao što je „Kako se ti zoveš?“, tokom igre priča, ima potrebu da inicira komunikaciju.
Tokom razvoja govora kod dece veoma bitnu ulogu imaju upravo roditelji koji su najveća podrška i podsticaj detetu. Deca uče kroz igru tako treba da bude i sa razvojem govora. ovde možete videti kako i na koji način da postakne pravilan razvoj govora: Nemojte tepati Dok mu se obraćate, trudite se što više da mu pričate/pevate još od prvog dana njegovog rodjenja, jasno i polako izgovarajte reči kad mu se obraćate i ispravljajte kada kad pogrešno izgori ili zameni slova u reči, uključujte dete u svoje aktivnosti podstičući ga na pričiu kroz komentarisanje, konstantno bogatite rečnik deteta ali se trudite da ga ne pretrpavate informacijama.
Ako tokom perioda razvoja govora primetite neke poteškoće ili Vaše dete još nijeprošlo kroz fazu gukanja dok je bilo beba, ne reaguje na jake zvuke i ne imitira, ne brblja i nema makar jednu reč koju ciljano koristi, u tom slučaju potražite pomoć i posavetujte se sa logopedom.