Nema lepšeg poklona od onog koji smo sami napravili, posebno kada je u pitanju detetov poklon. Nema mame koja se neće obradovati upravo tom poklonu koje je njeno dete samo napravilo za nju.
Donosimo dve kreativne ideje koje možete da napravite kod kuće uz pomoć malo materijala, dečijih ruku i ne zaboravite maštu.
Prvo ćemo praviti čestitku. Sve što vam treba je:
- nekoliko papira u boji (gledajte da tu bude i zelene boje, ostale su proizvoljne)
- makaze
- lepak za papir
- 1 beli papri iz bloka
- i parče hamera koje će služti kao osnova čestitke
Izrada:
Prvo od ćemo hamera i belog papira napravitii osnovu. Hamer ćemo iseći na željenu veličinu i zatim na spoljašnju (lice) stranu zalepiti beli papir koji je nešto manji od hamera. Od papira u boji pravićemo 3d cvetove. Prvo ćemo iseći papir na trakice. Odlučićemo se za boju cveta i početi sa formiranjem latice. Trakicu na vrhu savijamo u maleni kvadratić a zatim nastavljamo sa savijanjem. Svako naredno savijanje treba da ostavi malo prostora i ono što je takodje važno, stiska se samo jedan strana odnosno kraj. Kada se cela trakica iskoristi zalepite je na kraju i trebalo bi da dobijete laticu u obliku kapljice. Nastavite tako dok ne dobijete željeni broj latica. Stabljiku može napraviti od samo jedne trakice, savijajući je na pola i lepljenjem vrhova. Stabljiku možete takodje praviti i od više trakica, zavisno od želje. Postupak za list isti je kao i za laticu, samo se ostavlja veći prostor tokom savijanja. Napravljenje delove biljke formirate u cvet, zalepite i tako gotov cvet zalepite na beli papir koji je prethodno zalepljen na hamer. Ostaje Vam samo da napišete nešto lepo u čestitku.


Kao drugu stvar koju ćemo praviti biće činija za nakit i sitnice. Od materijala trebaće nam:
- glina
- četkice
- boja
- malo vode
Izrada:
Glinu prvo treba dobro izmesiti kako bi omekšala i bila lakša za modelovanje. Od komada gline prvo treba formirati lopticu, zatim je spljoštiti u palačinku a onda praviti ivice. Ivice se mogu i samo izdizati, posebno ako se Vaš mališan odluči za okrugli oblik. Kada su ivice izdignute, odnosno kada imamo željeni oblik, treba nakvasiti prste i izravnati zidove činije samo onoliko koliko to dete samo može da uradi. Glina se relativno brzo suši i ono što je super je da sušenjem postaje sve belja. Kada se činija osuši (kada skroz pobeli) spremna je za dekorisanje. Može biti cela šarena, samo diskretno išarana sitnim detaljima ili nešto treće… To sve zavisi od mašte i kreativnosti samog deteta. Na kraju je možete ali i ne morate prelakirati lakom.
Prednost obe ove ideje jeste što deca mogu samostalno da ih rade uz minimalnu asistenciju odrasle osobe. Kroz ovakve aktivnosti deca pored mašte i kreativnosti razvijaju i finu motoriku, pažnju i koncentraciju kao i strpljenje.