Dolazak nove bebe u kuću i proširivanje porodice uvek su radosne vesti, medjutim često zaboravimo da ima i onih kojima je dolazak novog člana u porodicu i ne baš toliko lepa vest.
Sanja – „Upomoć! Ne znam čta da radim. Imma bebu od šest meseci, sina i ćerku. Sin je nedavno napunio tri godine dok ćerka ima već šest. Mislila sam da će dolazak bebe u našu porodicu biti predivna stvar, medjutim ispalo je potpuno drugačije. Ćerka je super odreagovala, već je bila u ovoj ulozi i nije više ni tako mala. Ali sin iako uvek kaže kako voli bebu, njegovo ponašanje je skroz suprotno… nikako ne može da je prihvati i navikne se na nju. Ne znam šta da radim, beba zahteva vreme da joj se posvetim ali isto tako i njih dvoje.“
Prinova u kući moše da napravi konfuziju kod starije dece. Iako je to treća beba ne mora da znači da će prvo i drugo dete imati istu reakciju iako ste razgovarali sa njima. Dolazak bebe ume da napravi ozbiljnu pometnju u svetu dece. Neophodno je uzeti u obzir da se mnogo toga menja. Život starijeg deteta potpuno je izokrenut i potrebno mu je da se adaptira na novonastalo stanje. Uglavnom se dešava da dete potpuno izmeni ponašanje da loše ponašanje postane deo njegove svakodnevnice posebno u početku, i to je negde normalno i treba mu dati vremena da se adaptira Uzmite u obzir da je do skoro baš ono bilo ono najmladje dete u porodici koje je dobijalo svu pažnju i sad se odjednom to skroz promenilo.
Šta prvo treba uraditi?
Pre svega, pre samog dolaska bebe u kuću neophodno je raditi na prihvatanju i privikavanju sa starijim detetom ili decom. Obavezno objasnite detetu šta znači trudnoća, odnosno da stiže beba. Trudite se da tokom trudnoće razgovarate sa detetom, pričajte mu o njegovoj novoj ulozi, pratite zajedno kako stomak raste, pravite poredjenja. Kada u porodici ima dvoje starije dece, uključite najstarije tako što ćete mladjem objasniti da je i njegov brat/sestra prošao kroz isto kada se ono rodilo. Objasnite mu ulogu starije brta/sestre.
Jelica – „Tokom čitave trudnoće sina sam pripremala na dolazak bebe. On je tada ima dve godine i nije bilo jednostavno. Bio je mnogo ljuboran na mladjeg brata, čak se jednom dogodilo da ga je ujeo za petu. Sada to prpričavamo kao anegdotu ali tada mi nije ni malo bilo smešno.“
Detetove emocije dolaskom bebe postaju totalna zbrka. Prva reakcija deteta je sreća i radosta zbog dolaska bebe, jer kao roditelji negde mu usadjujemo tokom čitavog perioda trudnoće da je to nešto što je lepo i radosno. Nakon nekoliko meseci javljaju se negativne promene u ponačanju deteta i tada nastaje problem. U ovom periodu roditelj mora da balansira izmedju bebe i starijeg deteta kako se starije dete n bi osetilo izostavljno i manje bitno.
Šta možete učiniti da olakčate ovaj put starijem detetu:
- Najvažnije je da tokom ovog perioda bude što manje promena u deteteovom životu. Trudite se da sve velike promene obavite pre dolaska bebe ali nikako tokom prvih meseci do godinu dana. na primer polazak u vrtić je jedna od većih i stresnijih promena u životu deteta čak i onda kada sve ide glatko, zato ako možete izbegnite je tokom ovog perioda.
- Organizujte vreme tokom dana koje ćete posvetiti samo starijem detetu ili deci bez bebe. Tokom tog perioda radite nešto što spada u omiljene aktivnosti slažite kocke, igrajte društvenu igru, crtajte… ako je lepo vreme izadjite napolje da prošetate na sladoled, kokice ili nešto drugo ali neka Vaše dete oseti da ima pažnju koja se u tom trenutku ne deli sa bebinom.
- Uključite starije brata/sestru u razgovor, neka oni objasne kako su se osećali u ovoj situaciji i kako se osećaju sada. Razgovo izmedju prvog i drugog deteta najkonkretniji je primer koji može da se primeni i približi drugom detetu osećanja.
- Tokom perioda adaptacije detata na bebu uključujte ga u radnje oko bebe, zamolite ga da donese pelenu ili maramice. Kada beba malo stasa starije dete može da „pričuva bebu dok je mama u kuhinji na koji minut, da se zaigra malo sa njom…
Period adaptacije kada beba dodje u porodicu nije ni malo lak pre svega deci a onda i roditeljima koji žele da se posvete i starijoj deci i bebi. Tokom ovog perioda budite realni prema sebi i svojoj deci. Budite svesni da dete tokom perioda u kojima se loše ponaša ne radi to namerno, već jednostavno ne zna kako da kanališe svoje emocije i upravo tu ste mu potrebni Vi, roditelji.